Uzyskania pozwolenia zintegrowanego wymagają niektóre rodzaje działalności hodowlanej, przemysłowej oraz przetwarzania odpadów. Jest to koniecznie ze względu na odziaływanie ich działalności na środowisko. Zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź najważniejsze informacje dotyczące właśnie tego pozwolenia.
Pozwolenie zintegrowane Poznań – czym jest?
Pozwolenie zintegrowane to nic innego, jak dokument, który określa zasady i jest niezbędny w przypadku instalacji, które zaliczają się do grupy tych, mogących wpłynąć negatywnie na środowisko. Pozwolenie zintegrowane zapobiega zanieczyszczeniom oraz ich kontroli.
Co zawiera pozwolenie zintegrowane? Łączy warunki korzystania z instalacji, w powiązaniu z jej wielkością. Pozwolenie zintegrowane dotyczy danej instalacji, a dodatkowo określa zasady korzystania ze środowiska. Dotyczyć może emisji hałasu, zabezpieczenia środowiska gruntowo-wodnego czy też zanieczyszczenia.
Kogo dotyczy pozwolenie zintegrowane?
Pozwolenie zintegrowane wymagane jest dla instalacji, których działanie, ze względu na rodzaj i skalę działalności, może powodować zanieczyszczenie elementów środowiska, jak i jego całości. Rozporządzenie Ministra Środowiska wymienia 6 grup instalacji. Przykładem, który wymaga pozwolenia zintegrowanego jest instalacja:
- do wytwarzania energii i paliw,
- do produkcji i obróbki metali,
- wykorzystywana w przemyśle mineralnym, chemicznym,
- w gospodarce odpadami,
- do produkcji papieru, płyt wiórowych,
- w ubojni zwierząt, mleczarniach i rzeźniach,
- do chowu lud hodowli drobiu i świń.
Jeśli nie wiesz, czy prowadzona przez ciebie działalność wymaga pozwolenia zintegrowanego, to warto skontaktować się z firmą, która zna wytyczne. Wszystko to zależy od rodzaju i skali działalności prowadzonej instalacji.
Składanie wniosku o pozwolenie zintegrowane
Zastanawiasz się, kto może złożyć wniosek o pozwolenie zintegrowane? Może to być podmiot, który posiada tytuł prawny do instalacji, podmiot chcący zrealizować nową instalację bądź też podmioty prowadzące części instalacji.